'מורה נבוכים' לקוראי מאמרי אורי בן דוד

'מורה נבוכים' לקוראי מאמרי אורי בן דוד

'מורה נבוכים' לקוראי מאמרי,

המופיעים במסגרת 'כותבים אחרים' בארכיב כתבי רודולף שטיינר בעברית

מאת אורי בן דוד

אורי בן דוד הוא מחנך, אמן נגן קלרינט ומוסיקאי. אוריתמיסט. ניהל במשך שנים את מרכז המוסיקה בעמק יזרעאל, ובין השאר ייסד את תוכנית ״מפנה״ לטיפוח מנהיגות מוסיקאלית רב תרבותית בשיתוף הפילהרמונית ומנהלה המוזיקלי המאסטרו זובין מהטה. ממקימי קהילת שקד בטבעון. פעיל ויזם חברתי.

29.3.2020

 

פתיחה

בארכיב כתבי רודולף שטיינר בעברית אותו הקים דניאל זהבי, במסגרת ‘כותבים אחרים’, מופיעים מאמרים במגוון נושאים, אותם כתבתי במהלך השנים האחרונות. היות והמאמרים עולים לארכיב על פי סדר כרונולוגי, בעקבות כתיבתם, לא תמיד ניתן לראות את הזיקה המתקיימת בין תוכנם של המאמרים השונים, ובין נושאים עיקריים שבמסגרתם הם נכתבים.

לכן, חשבתי שמן הראוי לסייע לכם קוראים יקרים, באמצעות כתיבת קובץ זה, בו יופיעו המאמרים השונים במסגרת שלושה נושאים עיקריים:

א. להיות אדם בקהילה – דרך חיים ליצירת מרחבי תרבות אנושית, להגשמה עצמית.

דרך חיים זו בה צועדים כל אחת ואחד מאיתנו, הינה בפועל ‘יצירת חיינו’, אותה מחוללים אנו עם שותפים רבים, במגוון מרחבי היצירה בהם אנו חיים, פועלים ויוצרים. המאמרים השונים מאירים מזוויות שונות נתיב זה וכך, עשויים להפנות תשומת לב, להאיר באור חדש את ‘המובן מאליו לכאורה’, שאינו באמת כזה.

מטבע הדברים, פתוחה דרך זו לכל אדם ולכל קהילה – ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מין או כל הגדרה מגזרית אחרת. עולם המושגים שבו ישתמשו בני אדם החיים בקהילה יהודית חרדית לדוגמא, יהיה שונה מעולם המושגים המופיע במאמרי. אשמח מאד אם אדם המרגיש קרבה לתיאורים המופיעים במאמרי והזדהות עם מאפייני דרך זו, יכתוב את עיקרי דרך חיים זו בשפה המתאימה לאנשים ‘המרגישים יותר בבית’ בעולם המושגים והדימויים המוכר להם והמקובל על ידם.

המאמרים נועדו להעשרת חייהם של בני אדם היוצרים זיקה עם תוכנם, וליצירת קשר בין אנשים – קשר העשוי להיות מעשיר ופורה, מזין ומעורר השראה. תוכן המאמרים עשוי ליצור קרקע פורייה לצמיחתה והתפתחותה של תרבות שיח, מפגש ומעשה – תשתית קהילתית-חברתית מתאימה שתסייע לבני אדם לממש את שליחותם וייעודם הייחודי, להגשים את האידיאל הקהילתי ‘ואהבת לרעך כמוך‘.

בחלק זה, שכותרתו כאמור: להיות אדם בקהילה – דרך חיים ליצירת מרחבי תרבות אנושית, להגשמה עצמית, ישנם בינתיים שני מאמרים:

הראשון: להיות אדם בקהילה– דרך חיים ליצירת מרחבי תרבות אנושית, להגשמה עצמית, המשתקפת ובאה לידי ביטוי במארג הרעיוני (אידיאי) והערכי, שיוצר את חזון יוזמת ‘שיח ישראלי’ (מאפייני היוזמה מתוארים במאמר המופיע בארכיב).

והשני: היבטים רוחניים-ביוגרפיים ואמנותיים-רליגיוזיים של דרך החיים ‘להיות אדם בקהילה. אני מקווה שבחודשים הבאים, במהלך השנה הקרובה, יצטרפו לחלק זה עוד כמה מאמרים שנמצאים בשלבי כתיבה וכך, יעשירו, ירחיבו ויעמיקו את ‘תמונת דרך חיים’ זאת.

ב. ‘עכשיו זה זמן הישראליות’ – מאמרים המביאים לידי ביטוי את התגשמותה של ‘האידיאה הישראלית’ בזמננו, במגוון מרחבי יצירה.

חלק זה מוקדש להתחדשותה של היצירה התרבותית הישראלית בעת החדשה, ללידתה של האידיאה הישראלית בזמננו. רשימת המאמרים במסגרת נושא זה, הינה בהתאם לסדר הופעתם בארכיב.

1. עכשיו זה זמן הישראליות – תמונות מתוך ביוגרפיה ישראלית.

2. בחירות לרשויות המקומיות, שיתקיימו בחודש אוקטובר 2018 – הזדמנות לשינוי, להתחדשות תרבותית ופוליטית.

3. גילוי וחשיפת השורשים הרוחניים-אידיאיים של התנועה הלאומית הציונית-חילונית.

4. שיח ישראלי – יוזמה להתחדשות תרבותית, פוליטית ולאומית בישראל.

5.‘להיות אדם בקהילה’ – דרך חיים ליצירת מרחבי תרבות אנושית, להגשמה עצמית, המשתקפת ובאה לידי ביטוי במארג הרעיוני (אידיאי) והערכי, שיוצר את חזון יוזמת ‘שיח ישראלי’. כותרת מאמר זה מופיעה גם בחלק הראשון – ‘להיות אדם בקהילה‘ היות ותוכנו מביא לידי ביטוי, הן את דרך החיים ‘להיות אדם בקהילה‘, הן את הוויית החיים הרעיונית (אידיאית) והערכית היוצרת את חזון יוזמת ‘שיח ישראלי’.

6. קהילות ישראליות או אנתרופוסופיות?

7. תודעת יצירת תרבות ישראלית – שלושה עשר מרחבי יצירה.

8. קהילת ‘שקד’ – קהילה ישראלית עם שורשים. התבוננות ביוגרפית.

9. חזון אפשרי למועצה המקומית קרית טבעון.

10. ‘ספרון מסע’ לאורו של חזון יוזמת ‘שיח ישראלי’

ג. דרך האנתרופוסופיה – מגוון ביטויים והיבטים של דרך חיים זאת

בחלק זה ישנו ביטוי לדרך האנתרופוסופיה שנוצרה ועוצבה על ידי רודולף שטיינר, מתוך רוח התקופה שבה חי, פעל ויצר וכן, למגוון היבטים הנובעים מדרך חיים זאת, המשתקפים ובאים לידי ביטוי בזמננו, בימים אלו. גם בחלק זה, רשימת המאמרים הינה בהתאם לסדר הופעתם בארכיב.

1. רעיון החירות והשקפת העולם האחדותית-מוניסטית.

2. חוויית האחדות במהלך הגשמת חזון.

3. טיפוח תרבות האדם והקהילה – האתגר החברתי של זמננו.

4. יצירתו של גאורג גלצר.

5. 'הגיגים’ על אימון ותרגול מדיטציה.

6. התייחסות לביקורת שמבטא ד"ר ישראל קורן כלפי ד"ר רודולף שטיינר, בספרו: ‘יהדות ואנתרופוסופיה – מחלוקות עתיקות בלבוש חדש’.

7. ‘צעד חגיגי להכוונת גורל העולם’.

8. ה’אני’ היוצר, האמן שבנו, מחולל יצירת חיינו הייחודית.

9. ‘מעיינות הישועה’ – התחדשות יצירת התרבות האנושית, מתוך מרחבי הוויית הזמן.

10. התהוותה של דרך האנתרופוסופיה מתוך נתיב חייו של רודולף שטיינר ורוח התקופה בה פעל ויצר – תקציר האוטוביוגרפיה שכתב שטיינר בתקופת חייו האחרונה עלי אדמות, בשלושה חלקים.

11. ‘להיות אמן חברתי’ – יסודות רוחניים, רעיוניים ותיאורטיים לאמנות החברתית

12. יסודות רוחניים, רעיוניים ותיאורטיים העומדים בבסיס דרך האנתרופוסופיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *