שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 74

שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 74

שיעורים אזוטריים

רודולף שטיינר

GA266

תרגם מאנגלית: דניאל זהבי

תיקונים: דליה דיימל

חלק 2

פרק 74

מהתוכן של שיעורים אזוטריים

שטוטגרט   31.12.1910

על התלמיד האזוטרי להבין מה הוא באמת עושה עם התרגילים שניתנו. לעיתים קרובות הזכרנו כי התלמיד האזוטרי מנסה לשחרר את הגוף האתרי ובאופן כללי את ארבעת הגופים זה מזה. זה יכול לקרות בצורה אזוטרית ואקזוטרית.

אפשר להכין את הגוף הפיזי באמצעות תזונה, תרגילי נשימה וכו', כך שהוא פולט או סוחט את הגוף האתרי. דרך החיים הצמחונית שלנו נועדה בעצם לתמוך בגוף הפיזי בשאיפה זו. אלה דרכים אקזוטריות לשחרור הגופים. הדרכים האזוטריות הן התרגילים שלנו. וכאן צריך לומר שהאחרונים הם העיקר. בעידננו המטריאליסטי הרבה מטריאליסטים היו מקפידים בשמחה על כללי התזונה הנרחבים ביותר, היו עושים תרגילי נשימה במשך שעות אם הם היו יכולים להשיג משהו בדרך זו. להתאמץ באופן רוחני זה הרבה פחות נוח, וכאן ההתמדה הרוחנית באה לידי ביטוי לעיתים קרובות.

אם היינו סוחטים את גופנו האתרי באמצעים פיזיים בלבד הגוף הפיזי לא יכול היה לתת לו דבר שיוכל לקחת עימו, והוא היה יוצא ריק אל הלא נודע. ואז עולים מצבים שבהם למשל איננו יכולים לתפוס משהו עם החשיבה שלנו כשאנחנו רוצים לחשוב עליו. המוח האתרי שלנו לא יכול להשתמש כראוי במוח הפיזי. זה כמו שאנו שוחים במים ורוצים לתפוס משהו שממשיך להתחמק מאיתנו. בתנאים כאלה התלמיד האזוטרי ההגיוני יגיד לעצמו שעליו קודם כל ליצור כאן סדר באמצעות תרגילים מתאימים לריכוז הרצון ותרגילי חשיבה. גם בהתפתחות תקינה יעלו כמה דברים שעלינו לומר לעצמנו שהם סבל זמני. שכן דרך הוצאת הגוף האתרי מהגוף הפיזי, עובר האחרון משהו דומה למצב בו נמנע לזמן מה מהצמח את החיוניות. הוא יתייבש. ולמרות שלא רואים זאת פיזית, חלק מהגוף הפיזי מתייבש ואם יש לו נטייה למחלות, הן תופענה. אך אם הגוף האתרי באמת החדיר עצמו עם אמיתות רוחניות הוא מקבל בכך כוחות חדשים, ויש להם השפעה מרפאת על הגוף הפיזי. אפשר לראות כי חתכים ופצעים אחרים בגוף הפיזי נרפאים ביתר קלות אם האדם החדיר עצמו עם אמיתות רוחניות או אם הוא פשוט נותן לצורת החשיבה התיאוסופית לעבוד עליו.

בהתחלה אנחנו עובדים על הגוף האסטרלי דרך המדיטציות שלנו. הוא הבנאי של מערכת העצבים שלנו שנמשך לכיוון חוט השדרה, או כמו שאומרים היום – יוצא ממנו. באמצעות הטבעה מהגוף האסטרלי אנו אמורים להביא כעת לפתיחת פרחי הלוטוס בגוף האתרי, המחוברים זה לזה ובכך ליצור חוט מלפנים.

חוט קדמי זה קיים רק מבחינה אתרית-אסטרלית ויכול להיווצר רק באמצעות ריכוז ומדיטציה. לכן הם החלק החשוב ביותר בהתפתחות האזוטרית שלנו.

שתיית אלכוהול מזיקה מאוד לתלמיד האזוטרי. בהחלט יש להימנע מאלכוהול. טוב לתמוך בהתפתחות באמצעות תזונה צמחונית, שכן התרחבות זו של הגוף האתרי אינה קלה כלל כיום. מקצועות מודרניים רבים נועדו במפורש להניע את הגוף האתרי בחוזקה אל תוך הגוף הפיזי, כך שלעיתים קרובות זה מכאיב לרואה הרוחי לראות משהו כזה. לאוכל שמקבלים בבתי מלון יש את אותה השפעה.

אנו אמורים לרכוש חשיבה, רגש ורצון חדשים באמצעות עבודה אזוטרית על עצמנו. עלינו לומר לעצמנו שכאשר קיבלנו את האומץ ללכת בדרך האזוטרית עלינו לקפוץ מעל תהום. עלינו לתת למחשבה שחשבנו לעבור לרגש שלנו ואז לחדור אליו לחלוטין כדי שלא נאמר ברשלנות משהו שלא קלטנו לגמרי. אמירה הנשמעת לעיתים קרובות ומשתמשים בה רבות באופן שלילי ורע היא: אני כריסטיאני. התלמיד האזוטרי צריך להבין שהיותו כריסטיאני הוא אידיאל רחוק שעליו כל הזמן לנסות להשיג. הפירוש של לחיות כמו כריסטיאני הוא בעיקר לקבל את כל הגורל שיכול להגיע אלינו בשוויון נפש, לעולם לא לרטון על עבודת האלים ולקבל בשמחה את כל מה שהם שולחים. פירוש הדבר הוא לתת למשפט הבא לעבור לבשרכם ודמכם: "הסתכלו על ציפורי האוויר, הן לא זורעות, קוצרות או אוגרות באסמים, ובכל זאת אביכם שבשמיים מאכיל אותן". אנו חיים בהתאם לאמירה זו אם אנו מקבלים בתודה את מה שניתן לנו. אם לא נעשה זאת זה הופך לחילול-השם בפינו. עלינו להבין שאם לא נכין את עצמנו באופן שיספיק לקפיצה מעל התהום אל איזורים רוחניים, אנו יכולים לגרום נזק כה רב באמצעות מילים ומחשבות כך שעל האלים להשמיד עולמות בכדי להפוך שוב את הנזק למשהו חיובי וטוב. כי יש להשמיד את מה שנהרס כדי להיווצר מחדש.

קמנו מהרוח – Ex Deo nascimur.

וכשאנחנו קופצים מעל התהום אנו מבטאים זאת באמצעות In Christo morimur – בביטחון איתן שאנו באים לחיות שם שוב ברוח הקודש – Per Spiritum Sanctumreviviscimus. אבל מכיוון שעלינו לשמור תמיד על שמו של הקדוש ביותר – שהיה תמיד קשור לאדמתנו – כל כך קדוש שאנו לא אומרים את שמו באופן לא ראוי, יש גרסה אזוטרית לפסוק הרוזנקרויצרי שבו השם מושמט:

Ex Deo nascimur

In … morimur

Per Spiritum Sanctum reviviscimus

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *