שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 67

שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 67

שיעורים אזוטריים

רודולף שטיינר

GA266

תרגם מאנגלית: דניאל זהבי

תיקונים: דליה דיימל

חלק 2

פרק 67

מהתוכן של שיעורים אזוטריים

מינכן    26.8.1910

אנו נתייחס תחילה לרוח של היום. אפשר לראות את זה כמזל טוב במיוחד אם ניתן לקיים שיעור אזוטרי ביום שישי.

רוח כבירה חובקת כל,

בחייך אני חי עם חיי האדמה.

בתוכך אני.

אַתְּ הווה.

אני בך.

המנהיג שלנו הביא אותי אליך.

אני חי בך.

הרוח שלך היא דימוי של ישותי.

אַתְּ הווה.

הרוח מצאה את הרוח החובקת.

אושר אלוהי פוסע הלאה לבריאת עולם חדשה.

אַתְּ הווה. אני הווה. אַתְּ הווה.

 

רוח כבירה חובקת-כל,

הלוואי והאני שלי יינשא את עצמו מלמטה כלפי מעלה,

הלוואי ויקבל סימן ממך בחיבוק-כל.

הלוואי ורוח ישותי תואר

על ידי אור מבשרייך.

הלוואי ונפש ישותי תוצת בלהבות האש של משרתייך.

הלוואי והרצון של האני שלי יאחז

בעוצמת המילה הבוראת שלך.

אַתְּ הווה.

הלוואי שישותך תחדור לרצוני

שהאני שלי יהיה אחוז על ידי הבנת האור הקורן שלך,

בחום-האהבה של חייך

למילת הבריאה של ישותך.

אַתְּ הווה.

אנו נמצאים בלילה עם גופנו האסטרלי והאני בספירות האתריות האלוהיות שמהן אנו מורידים כוח לחיינו הפיזיים. אנו קשורים שם לישויות אלוהיות ורוחניות. לכן כשאנו מתעוררים בבוקר לעולם לא יהיו לנו מיד מחשבות בנאליות, יומיומיות ואגואיסטיות. שכן אם כן, ננתק את עצמנו מישויות וכוחות רוחניים בהם היינו שקועים במהלך השינה. לפני שנחזור לפעולה כלשהי בחיי היומיום, לאיזושהי מחשבה לגבי הקיום הפיזי, עלינו להתמסר למדיטציה שלנו כאשר אנו שוכחים את עצמנו ושוקעים באזורים אלה. על כל מודט להפוך זאת לחובתו הקדושה לעשות את המדיטציה שלו מיד לאחר ההתעוררות, או לפחות על מחשבתו הראשונה להיות הכרת תודה לישויות הנשגבות.

חובה קדושה עוד יותר לכל תלמיד אזוטרי, אם יכולה להיות כזו, היא להבהיר לעצמו שהוא עושה עוול גדול לכל בני האדם ולישויות הרוחניות הגבוהות יותר אם הוא ניגש למדיטציה במחשבות ורגשות לא טהורים. שכן זה מזהם את הספירות הרוחניות. הכוחות שיש להשתמש בהם כדי לחסל זיהום זה שוב נסוגים מהתקדמות האנושות.

אפשר לעשות את התרגילים בריכוז ניכר ובכל זאת להיות לא קדושים בתוך עצמנו. לעשות מדיטציה כזו זהו רק עניין של רצון. כמובן שיש לגבש ולפתח את הרצון. אך חייבים לקדש את כל החיים הפנימיים, כך שרק דברים קדושים ונשגבים יחיו בנפשנו. כמו שלא צריך להיכנס למדיטציה עם מחשבות ורגשות לא טהורים, כך לא צריך ללכת לישון בערב עם דברים כאלה. אנו מזהמים עולמות אלוהיים אם ניקח איתנו מחשבות על גאווה, שחצנות ויהירות. עלינו להירדם עם מחשבות של יראת כבוד ותודה כלפי הישויות האלוהיות מכיוון שלא יכולנו לחיות דקה, בזמן שהאני והגוף האסטרלי שלנו נמצאים בחוץ, אם ישויות כאלה לא ישמרו בינתיים על גופנו הפיזי והאתרי. עלינו ללכת לישון ביראת כבוד כלפי ישויות אלוהיות כבירות.

האדם האזוטרי שונה מהאדם האקזוטרי בכך שאלוהים חי בו במודע, בכך שהוא באמת נותן לכוחו של אלוהים להיות פעיל בו. זה לא קורה דרך הרעיונות שהוא חושב לגבי אלוהים. רעיונות כאלה יכולים לפגוע באדם כאשר מאוחר יותר הוא נכנס לעולמות העליונים. למשל, הוא רוצה למצוא את הכריסטוס שם בהתאם לרעיונות שהוא גיבש לגביו, ובכך אינו מכיר בכריסטוס האמיתי, מכיוון שהוא שונה מהרעיונות הגבוהים ביותר שאפשר להעלות לגביו.

במיוחד יהירות, גאווה ושחצנות הן תכונות שעל התלמיד האזוטרי להיפטר מהם. תלמיד אזוטרי שחושב שכבר נפטר משחצנות, גאווה וכו', חייב לדעת שהתכונות הללו עדיין קיימות בו בצורה עדינה. ישנה יהירות מסוימת במחשבה שתכונות אלה הושמו בצד ונעשתה התקדמות רבה מאוד בהתפתחות, זה הרבה יותר גרוע מהשחצנות בחיים החיצוניים, משום שהיא מתעצמת ופועלת על דברים רוחניים גבוהים יותר. עם זאת, אנו יכולים להיות גאים בחשיבה ברורה, הגיונית ונכונה – אם היא אינה סובייקטיבית.

אנחנו חיים בתקופה מאוד מיוחדת וחשובה. זהו זמן הכנה לכריסטוס שיהיה מורגש בתחום האתרי. עלינו להכין את עצמנו כדי שנראה אותו שם. בני אדם שאין להם מזל להגיע כעת לתיאוסופיה לא יוכלו לחוות אירוע זה.

כפי ששמענו בימים האחרונים, הגענו מכוחות רוחניים גבוהים יותר. ירדנו מחיק האלים. בידיעה זו נוכל להניח את הפסוק הרוזנקרויצרי לפני נפשנו: Ex Deo nascimur – נולדנו מאלוהים. משפט שכאשר אנו עומדים לידו גורם לנו להרגיש קטנים מאוד; עלינו לוותר על עצמנו ולאבד את עצמנו לחלוטין ולהקדיש את עצמנו לכריסטוס. ואם מצב רוח זה באמת חי בנפשנו, אנו יכולים לקבל את Ex Deo nascimur ולידו: In Christo morimur – בכריסטוס אנו מתים. והמשפט השלישי של האמירה הרוזנקרויצרית הזו נותן לנו מבט רחב על האופן בו אנו יכולים לפתח בנו במודע את הרוח – את רוח הקודש: Per Spiritum Sanctum reviviscimus – נחיה שוב ושוב ברוח הקודש. ואם נהפוך את הפסוק הרוזנקרויצרי הזה להלך הנפש הבסיסי של המדיטציה שלנו, נקבל את הפסוק הבא בהבנה מלאה וברגשות קדושים: ברוח מונח הזרע של גופי…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *