שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 66

שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 66

שיעורים אזוטריים

רודולף שטיינר

GA266

תרגם מאנגלית: דניאל זהבי

תיקונים: דליה דיימל, עציון בקר

כרך 2

פרק 66

מהתוכן של שיעורים אזוטריים

מינכן   24.8.1910

לכל מי שעובר הכשרה אזוטרית חייב להיות ברור מה הוא עושה בכך. אנו קשורים מבחינה קארמתית למה שאנחנו ולמה שאנו עושים; אנו ממוקמים ברחבי קיום האדמה על ידי ישויות אלוהיות מובילות. כל מה שאנחנו חושבים, מרגישים ורוצים בדרך של היופי הנשגב ביותר והמוסר הגבוה ביותר תמיד קשור עדיין לאבולוציה הכללית. אך על ידי ההחלטה להתחיל אימון אזוטרי אנו יוצאים מהתפתחות כללית זו המונחית על ידי ישויות עליונות. בכך אנו מתחילים במשהו חדש לחלוטין. באימון אזוטרי אנו מפסיקים להיות מנוהלים על ידי ישויות רוחניות-אלוהיות ואנחנו הופכים לחברים עצמאיים של רוחות בוראות אלו.

האדם עלי אדמות מורכב מטֶטְרָלוֹגְיָה: גוף פיזי, גוף אתרי, גוף אסטרלי ואני, אשר נשמרים בהרמוניה על ידי ישויות עליונות. אם אנו נחושים לבצע את ההחלטה להתחיל בהכשרה אזוטרית, אזי אנו מתחילים אז לפעול באופן עצמאי על השינוי של גופים אינדיבידואלים אלה. זה מתרחש באמצעות התרגילים שניתנים לנו. הם פועלים בהדרגה על הגוף האתרי שלנו בצורה כזו שאחיזתו מתרופפת מהמבנה האיתן של הגוף הפיזי. השפעה זו איננה ישירות על הגוף האתרי, אלא על הגוף האסטרלי או הנפש עליהם אנו פועלים דרך חזרה יומית או שבועית קבועה של תרגילים ותמונות.

לכל צליל, מילה ורצף צלילים ומושגים בפסוקי המדיטציה יש משמעות; השפעתם היא דרך החזרה הקבועה בזמן שהאדם שוכח את עצמו לחלוטין.

לפעמים כשאנו מתעוררים בבוקר יש לנו זיכרון עמום של עולם הרוח, של העולם שממנו זורם אלינו כוח באמצעות התרגילים שלנו, וחלק מהחוויות היפות ביותר של התלמיד האזוטרי הם הזיכרונות הקלושים האלה של העולם בו היינו במקור של הכוח. אם מישהו נאלץ לעזוב חבר שהיה יקר לו, יכול להיות שמשהו באדם זה יזרום לתלמיד האזוטרי ביחד עם הזיכרון שלו של עולם הרוח. מישהו שניתן לו דבר כזה צריך לראות בזה חסד.

לאחר זמן מה של מדיטציה אנו מבחינים שהשתנינו; אנו כבר לא אומרים כמה מהדברים הלא נחמדים שאמרנו בעבר ואנחנו רוכשים היגיון מעודן בהרבה. אנו מרגישים שהשתפרנו. נעשינו טובים יותר.

אך מכיוון שאנו מציבים את עצמנו מחוץ למסגרת המקובלת אנו מאבדים את התמיכה הניתנת במוסכמות. אנו נעשים חופשיים מבפנים אך בכך נחשפים יותר הצדדים הרעים שלנו; ואז אנחנו שמים לב כמה אנו גרועים. אנחנו באמת הרבה יותר גרועים ממה שאנחנו חושבים בדרך כלל.

שעות קשות ולא נעימות מגיעות לכל מחפש אזוטרי ואז טוב שיש קצת תמיכה. אנו מוצאים תמיכה זו בברית החדשה; אנו מוצאים ייעוץ ותמיכה לכל מקרה ומצב ולכל חולשה; עלינו רק לחפש זאת. ואם לא נמצא זאת, נוכל לנחם את עצמנו באמונה כי חולשתנו היא זו המונעת מאיתנו למצוא את הדבר הנכון, אך בכל זאת זה נמצא בכתבי הקודש.

בהתחלה יכולות להתרחש בקלות הטעיות בראיה העל-חושית. חושבים שרואים משהו בחוץ וזוהי הפנימיות המשתקפת שם. זה גרוע עוד יותר עם צלילים שחושבים ששומעים; ישויות שרוצות למשוך מטה את המודטים מטעות אותו בכך.

מחפש אזוטרי לא רק צריך לעשות את המדיטציות שלו, להתפלל במובן הטוב ביותר של המילה, אלא גם להתבונן, לחפש השפעות רעות שרוצות להפריע כאשר מתחוללים שינויים עצמאיים של הגופים. משפט אוקולטי נגד כל הטעיה הוא: כל נתיב אל תוך עולם הרוח עובר דרך הלב. במהלך המדיטציה אפשר להרגיש שקווים עוברים מכל נקודה של הגוף הפיזי החיצוני לכיוון המרכז, שהוא הלב. אז ממשיכים קווים אלה בכיוון ההפוך אל תוך עולם הרוח. זה כמו ההרגשה שכריסטוס בתוכנו, וזה סימן שאין כאן כל הטעיה.

כל אחד מאיברינו קשור בסימן אחד של גלגל המזלות; כוחות ממזל אריה זורמים אל לבנו. גם כוחות מהשמש זורמים ללבנו. כמו כן, רוחות אש פועלות על לבנו. מזל אריה, שמש ואש משמשים לעיתים קרובות כסמלים ללב. כמו הלב כל חלק מאיתנו קשור לכוחות חיצוניים; צמחנו מכל העולם ואנו משובצים בו.

אם אנו באמת נותנים לעובדה זו לחיות בנפשנו אזי נבין נכון את הפסוק:

 

ברוח היה מונח הנבט של גופי.

והרוח שילבה בתוך גופי

את העיניים החושיות,

כדי שדרכן אוכל לראות

את אור הגופים.

והרוח הטביעה בגופי

תחושה וחשיבה

ורגש ורצון,

כדי שדרכם אוכל

לקלוט גופים

ולפעול עליהם.

ברוח היה מונח הנבט של גופי.

 

בגופי מונח נבט הרוח.

ואשלב בתוך רוחי

את העיניים העל-חושיות

כדי שדרכן אוכל לראות את אור הישויות הרוחיות.

ואטביע בתוך רוחי

חכמה, כוח ואהבה,

כדי שדרכי הישויות הרוחיות תוכלנה לפעול

ואהפוך לאיבר מודע לעצמו

של מעשיהן.

בגופי מונח נבט הרוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *