שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 66

שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 66

שיעורים אזוטריים

רודולף שטיינר

GA266

תרגם מאנגלית: דניאל זהבי

תיקונים: דליה דיימל

חלק 2

פרק 66

מהתוכן של שיעורים אזוטריים

מינכן   24.8.1910

לכל מי שעובר הכשרה אזוטרית חייב להיות ברור מה הוא עושה בכך. אנו קשורים מבחינה קארמתית למה שאנו עושים; אנו ממוקמים בכל קיום האדמה על ידי ישויות אלוהיות מובילות. כל מה שאנחנו חושבים, מרגישים ורוצים בדרך של היופי הנשגב ביותר והמוסר הגבוה ביותר תמיד קשור עדיין לאבולוציה הכללית. אך על ידי ההחלטה להתחיל אימון אזוטרי אנו יוצאים מהתפתחות כללית זו המונחית על ידי ישויות עליונות. בכך אנו מתחילים במשהו חדש לחלוטין. באימון אזוטרי אנו מפסיקים להיות מנוהלים על ידי ישויות רוחניות-אלוהיות ואנחנו הופכים לחברים עצמאיים של רוחות בוראות אלו.

האדם עלי אדמות מורכב מטֶטְרָלוֹגְיָה: גוף פיזי, גוף אתרי, גוף אסטרלי ואני, אשר נשמרים בהרמוניה על ידי ישויות עליונות. אם אנו מבצעים את ההחלטה להתחיל בהכשרה אזוטרית, אנו מתחילים אז לפעול באופן עצמאי על השינוי של גופים בודדים אלה. זה מתרחש באמצעות התרגילים שניתנים לנו. הם פועלים בהדרגה על הגוף האתרי שלנו בצורה כזו שהוא מתרופף מהמבנה האיתן של הגוף הפיזי. השפעה זו איננה ישירות על הגוף האתרי, אלא על הגוף האסטרלי או הנפש עליהם אנו פועלים דרך חזרה יומית או שבועית קבועה של תרגילים ותמונות.

לכל צליל, מילה ורצף צלילים ומושגים בפסוקי המדיטציה יש משמעות כלשהי; יש להם השפעה דרך החזרה הקבועה בזמן שהאדם שוכח את עצמו לחלוטין.

לפעמים כשאנו מתעוררים בבוקר יש לנו זיכרון עמום של עולם הרוח, של העולם שממנו זורם אלינו כוח באמצעות התרגילים שלנו, וחלק מהחוויות היפות ביותר של התלמיד האזוטרי הן הזיכרונות הקלושים האלה של העולם בו היינו במקור של הכוח. אם מישהו נאלץ לעזוב חבר שהיה יקר לו, יכול להיות שמשהו באדם זה יזרום לתלמיד האזוטרי ביחד עם הזיכרון שלו של עולם הרוח. מישהו שניתן לו דבר כזה צריך לראות בזה חסד.

לאחר זמן מה של מדיטציה אנו מבחינים בשינוי; אנו כבר לא אומרים כמה מהדברים הלא נחמדים שאמרנו בעבר ואנחנו רוכשים היגיון מצוין בהרבה. אנו מרגישים שהשתפרנו. אנחנו נהיים טובים יותר.

אך מכיוון שאנו מציבים את עצמנו מחוץ למסגרת המקובלת אנו מאבדים את התמיכה הניתנת במוסכמות. אנו נעשים חופשיים מבפנים אך בכך יוצאים יותר הצדדים הרעים שלנו; ואז אנחנו שמים לב כמה אנו גרועים. אנחנו באמת הרבה יותר גרועים ממה שאנחנו חושבים בדרך כלל.

שעות קשות ולא נעימות מגיעות לכל מחפש אזוטרי ואז טוב שיש קצת תמיכה. אנו מוצאים תמיכה זו בברית החדשה; אנו מוצאים ייעוץ ותמיכה לכל מקרה ומצב ולכל חולשה; עלינו רק לחפש זאת. ואם לא נמצא זאת, נוכל לנחם את עצמנו באמונה כי חולשתנו היא זו המונעת מאיתנו למצוא את הדבר הנכון, אך בכל זאת זה נמצא בכתבי הקודש.

בהתחלה יכולות להתרחש בקלות הטעיות בראיה העל-חושית. חושבים שרואים משהו בחוץ וזוהי הפנימיות המשתקפת שם. זה גרוע עוד יותר עם צלילים שחושבים ששומעים; ישויות שרוצות למשוך מטה את המודטים מטעות אותו בכך.

מחפש אזוטרי לא רק צריך לעשות את המדיטציות שלו, להתפלל במובן הטוב ביותר של המילה, אלא גם להתבונן, לחפש השפעות רעות שרוצות להפריע כאשר מתחוללים שינויים עצמאיים של הגופים. משפט אוקולטי נגד כל הטעיה הוא: כל נתיב אל תוך עולם הרוח עובר דרך הלב. במהלך המדיטציה אפשר להרגיש שקווים עוברים מכל נקודה של הגוף הפיזי החיצוני לכיוון המרכז, שהוא הלב. אז ממשיכים קווים אלה בכיוון ההפוך אל תוך עולם הרוח. זה כמו ההרגשה שכריסטוס בתוכנו, וזה סימן שאין כאן כל הטעיה.

כל אחד מאיברינו קשור בסימן אחד של גלגל המזלות; כוחות ממזל אריה זורמים אל לבנו. גם כוחות מהשמש זורמים ללבנו. כמו כן, רוחות אש פועלות על לבנו. מזל אריה, שמש ואש משמשים לעיתים קרובות כסמלים ללב. כמו הלב כל חלק מאיתנו קשור לכוחות חיצוניים; צמחנו מכל העולם ואנו משובצים בו.

אם אנו באמת נותנים לעובדה זו לחיות בנפשנו אזי נבין נכון את הפסוק:

ברוח מונח זרע גופי.

והרוח הטביעה בגופי

את עיני החושים,

שדרכם אני יכול לראות

את אורות הגופים.

והרוח הטביעה בגופי

היגיון ותחושה,

רגש ורצון,

שדרכם אוכל לתפוס את מהות הגופים

ולפעול על פיהם.

ברוח מונח זרע גופי.

 

בגופי טמון זרע הרוח.

אשלב ברוחי

את העיניים העל-חושיות

שבאמצעותן אוכל לראות את אור הרוחות.

אטביע ברוחי

חוכמה, כוח ואהבה,

כדי שדרכי תפעלנה הרוחות

ואהפוך לאיבר מודע לעצמו

של מעשיהן.

בגופי טמון זרע הרוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *