שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 62

שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 62

שיעורים אזוטריים

רודולף שטיינר

GA266

תרגם מאנגלית: דניאל זהבי

תיקונים: דליה דיימל, עציון בקר

כרך 2

פרק 62

מהתוכן של שיעורים אזוטריים

המבורג 25.5.1910

תפילה לרוח יום רביעי [מיום שלישי ליום רביעי]:

רוח כבירה חובקת-כל,

בידע של ישותך נמצא ידע עולמי שיהפוך להיות שלי.

אַתְּ הווה.

אני רוצה לאחד את נפשי איתך.

הלוואי והמנהיגות המבינה שלך תאיר את דרכי.

אני הולך בדרך החיים בהרגישי את מנהיגותך.

מנהיגותך היא שמש החיים.

היא חיה בכמיהתי.

אני רוצה לקחת את ישותך לתוכי.

אַתְּ הווה.

הלוואי וכוחי יקלוט לתוך עצמו את כוח המנהיגות.

אושר עליון עובר לתוכי.

האושר שבו הנפש מוצאת את הרוח.

אַתְּ הווה.

רוח כבירה חובקת-כל,

הלוואי והאני שלי יתעלה מלמטה כלפי מעלה,

הלוואי ויקבל סימן ממך בחיבוק-כל.

הלוואי ורוח ישותי תואר

על ידי אור מבשרייך.

הלוואי ונפש ישותי תוצת בלהבות האש של משרתייך.

הלוואי והרצון של האני שלי יאחז

בעוצמת המילה הבוראת שלך.

אַתְּ הווה.

הלוואי שישותך תחדור לרצוני

שהאני שלי יהיה אחוז על ידי הבנת האור הקורן שלך,

בחום-האהבה של חייך

למילת הבריאה של ישותך.

אַתְּ הווה.

בפעם האחרונה הראינו שהסמלים שקיבלנו יכולים וצריכים לפעול עלינו במדיטציות שלנו. לסיום שלושת השיעורים האזוטריים הללו נדבר על המסלולים הלא נכונים שאנו יכולים לעבור בהם כתלמידים אזוטריים.

בחיים האקזוטריים הרגילים, יש לנו את כל המונחים האפשריים לתכונות שאנו יודעים שהן טובות או רעות. לגבי התלמיד האזוטרי מונחים אלה לרוב חד-צדדיים ואינם מספקים, שכן לכל איכות יש שני צדדים, טוב ורע, ואחת המשימות העיקריות של התלמיד האזוטרי חייבת להיות לשמור על האיזון הנכון. הוא חייב להיות כל הזמן על המשמר ולהשגיח על עצמו באופן כללי. התכונות האנושיות הן כאלה שניתן לשלוט בהן היטב בעזרת האני אם הן נשארות באיזון הנכון. אבל אם האני נותן לאחת מהתכונות להיות אינטנסיבית מידי, הוא יכול להישלט על ידי האיכות הזו. באקזוטרי זה לא מסוכן מאוד; האדם תמיד יוחזר לשיווי משקל על ידי רוח העניינים היומיומיים. אך באזוטרי הדברים שונים. איכות שהתלמיד מאפשר שתשלוט בו יכולה להכניסו לכל הסכנות האפשריות. משהו כזה יכול אפילו להפוך למחלה של הגוף הפיזי בחייו הנוכחיים. הבה נבהיר זאת לעצמנו בדוגמה.

מי לא מכיר רגשות רעים וחילוקי דעות. כולנו היינו נתונים להם אבל התלמיד האזוטרי חייב לנסות להילחם בהם עם האני הרגיל שלו, כי אם הוא נותן לרגשות רעים לשלוט בו, קורה לו משהו. הוא נכנע לרוח הלא נכונה של כבדות. רוחות כאלה של כבדות באמת קיימות. רוח של כבדות שייכת לארכאי, והוא זה שמחזיר אותנו לגופנו הפיזי כשאנו מתעוררים בבוקר. זה בתחום פעילותו וזה טוב ונכון עבורנו. אך חלק מהרוחות הללו חורגות מתחומן ורוצות לפעול בתחום רוחות הצורה. הן אלה שמשתלטות על גופו האתרי של התלמיד האזוטרי כשהוא נכנע לרגשות רעים ופועלות כך שהוא ייכנע להיפוכונדריה. זה יבוא לידי ביטוי באופן פיזי במחלות של מערכת העיכול. ניתן לומר זאת גם בהרצאות אקזוטריות, אך בשיעורי האזוטריזם שלנו עלינו לזכור תמיד כי אנו מקבלים מסרים ישירים מהמאסטר שייעד אותם במיוחד לאזוטריות.

תכונה נוספת שכנגדה התלמיד האזוטרי צריך להיות במיוחד על המשמר ועליו להשגיח שהוא לא נכנע לה, היא יהירות, גאוותנות. לעיתים קרובות איננו מודעים למידה שבה כבר נכנענו לה ולכן עלינו לצפות בה במיוחד. אנשים רבים מדמיינים שהם היו רוצים לעזור מתוך "אהבה לאנושות". אבל אם אומרים להם שהם יכולים להשיג זאת רק באמצעות למידה שקדנית מתמדת, שמים לב שהם לא רוצים זאת; הם היו רוצים להתחיל לעשות דברים מייד, מבלי לחשוב כמה נזק הם יכולים לגרום בעזרת העזרה הלא נכונה. זוהי יהירות מסוכנת מאוד אליה נכנעו כל אותם מיטיבים וקנאים מבולבלים המטיפים להשקפת עולמם במילים יפות וביטויים לא ברורים, מכיוון שהם חושבים שמשימתם היא לעשות זאת.

מה קורה אם התלמיד האזוטרי לא כובש גאוותנות זו? הוא נכנע לרוחות האור, כלומר לאלה הרגילים והטובים המגויסים מהמנחים של רוחות החוכמה, אך שפועלים אל תחום רוחות התנועה. על רוחות האור הטובות מוטלת המשימה להוביל את האדם אל תוך עולם הרוח כשהוא נרדם, להדריך אותו לתוכו כך שהוא מחוסר הכרה כשהוא מגיע לשם. אך אם התלמיד האזוטרי רוצה להאיץ את התפתחותו באופן לא סדיר מבלי ללמוד את מה שעליו לדעת על עולמות הרוח, הרי שאחת מרוחות האור האחרות מכניעה אותו ומשפיעה על גופו האתרי באופן כזה שהמוח שלו מושפע מזה. התוצאה היא בלבול, קנאות, ובסופו של דבר אי-שפיות.

כל מי שנכנע לרוח של כבדות פוגע רק בעצמו, ויש לנסות לעזור לו בכל דרך, כי עלינו לאהוב כל אדם ולא רק את האנושות. אך מי שנכנע לרוחות האור יכול לפגוע בכולם בקנאות המבולבלת שלו. לכן, עלינו לשאול שוב ושוב האם הסיבות שאנו רוצים לפתח את עצמנו הן באמת לא אנוכיות; לא צריך להתעייף מללמוד, כי ככל שנלמד יותר, כך קל יותר להיות צנועים.

אנחנו לא צריכים להיבהל אם נרגיש את רוח הכבדות בהתעוררות בבוקר, כך שנרגיש מותשים ונחוש את הגפיים שלנו כבדות כל כך עד שבקושי נוכל להזיזן. זהו שלב חולף וסימן שעברנו את השלב הלא תקין של ההיפוכונדריה. כל מי שיש לו תחושה שבזמנים מסוימים קשה לו לשמור את רגליו על הקרקע, לא צריך להיות מוטרד מכך, כי הוא עבר את שלב הקנאות, והתופעה תקינה במהלך התפתחותו. נפשו של האדם נשמרת באיזון על ידי רוח הכבדות ורוח האור, והתלמיד האזוטרי צריך תמיד לנסות לשמור על שיווי משקל זה.

אנו מתייחסים לאיזון זה על ידי המאסטר של החוכמה בתפילה שאנו אומרים לסיום ומכיל את כל חוכמת העולם שתתגלה לנו יותר ויותר:

ברוח היה מונח הנבט של גופי.

והרוח שילב בתוך גופי

את העיניים החושיות,

כדי שדרכן אוכל לראות

את אור הגופים.

והרוח הטביעה בגופי

תחושה וחשיבה

ורגש ורצון,

כדי שדרכם אוכל

לקלוט גופים

ולפעול עליהם.

ברוח היה מונח הנבט של גופי.

 

בגופי מונח נבט הרוח.

ואשלב בתוך רוחי

את העיניים העל-חושיות

כדי שדרכן אוכל לראות את אור הישויות הרוחיות.

ואטביע בתוך רוחי

חכמה וכוח ואהבה,

כדי שדרכי הישויות הרוחיות תוכלנה לפעול

ואהפוך לאיבר מודע לעצמו

של מעשיהן.

בגופי מונח נבט הרוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *