שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 59

שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 59

שיעורים אזוטריים

רודולף שטיינר

GA266

תרגם מאנגלית: דניאל זהבי

תיקונים: דליה דיימל

חלק 2

פרק 59

מהתוכן של שיעורים אזוטריים

מינכן    15.3.1910

נתחיל בשיעור האזוטרי של היום בקריאת התפילה לרוח היום. [מיום שני ליום שלישי] הכנסייה האקזוטרית מכוונת את תפילותיה לאלים באופן כללי, אך התיאוסוף, שיודע שלכל תקופת זמן יש השליט בפועל שלה, פונה בצניעות אל הישות הרוחנית השולטת בימינו ששמה הוא מאדים.

 

רוח כבירה חובקת-כל,

כשעוד לא ניתן לי שום ידע, חי ידע בתחושותייך.

אַתְּ היית.

אני מנשא את נפשי אליך.

עברתי לתוך גופי.

בתחושותיי חייתי בתוך עצמי.

את היית בתוך שמש החיים.

הישות שלך חיה בתחושותיי כמו ישותי.

חיי נפשי היו מחוץ לחייך.

אַתְּ היית.

נפשי הרגישה את ישותה בתוך עצמה.

געגוע התעורר בה,

כמיהה אליך

שממך מוצאה.

אַתְּ היית.

 

רוח כבירה חובקת-כל,

הלוואי והאני שלי יינשא את עצמו מלמטה כלפי מעלה,

הלוואי ויקבל סימן ממך בחיבוק-כל.

הלוואי ורוח ישותי תואר

על ידי אור מבשרייך.

הלוואי ונפש ישותי תוצת בלהבות האש של משרתייך.

הלוואי והרצון של האני שלי יאחז

בעוצמת המילה הבוראת שלך.

אַתְּ הווה.

הלוואי שישותך תחדור לרצוני

שהאני שלי יהיה אחוז על ידי הבנת האור הקורן שלך,

בחום-האהבה של חייך

למילת הבריאה של ישותך.

אַתְּ הווה.

 

כל מי שהתחיל אימון אזוטרי צריך להבהיר לעצמו שהוא התחיל במשהו שהוא מאוד רציני, שעליו לעבוד על עצמו ברצינות רבה כדי שבסופו של דבר הוא יוכל להשתתף בעבודה אזוטרית. אם כן, איך על התלמיד האזוטרי לעבוד על עצמו? אנו יודעים שגופו האתרי של האדם נולד בגיל שבע, ועד אז הוא מקיף את הגוף הפיזי כמו מעטה אימהי. לאחר מכן יש להכין את הגוף האתרי להתפתחותו עד גיל 14, כאשר נולד הגוף האסטרלי. אך כל מיני חלקים לא כשירים נקשרים אליו, בחלקם מההתגשמויות הקודמות ובחלקם מההווה הנוכחי. כל ההרגלים החיים בנו נפרשים בגופנו האתרי מגיל 7 עד 14, ובהתאם לאופן בו אנו מגבשים את השקפותינו לדעות קדומות – כאן יכולים להשפיע המחנכים – למשל, אנו נעשים בהמשך פחות או יותר פתוחים לתיאוסופיה. מי שיוצר לעצמו השקפות מבט חדות יתקשה לקבל את הלימודים מאשר מישהו ששמר על עצמו פתוח לכל הדברים החדשים. הגוף האתרי מתפתח לחלוטין בגילאים 7 עד 14. אם הילד לא לוקח כמופת תמונה גדולה, אם הוא לא מסתכל בהערצה כלפי סמכות, הרי שגופו האתרי לא יהיה רך וגמיש בגיל זה. לאנשים כאלה יהיה קשה למצוא את דרכם בענייני החיים. גופם האתרי מוקשה ונדרש מאמץ רב כדי להמיס התקשות זו. כוחות ירח לוציפריים מנצלים זאת וזורמים לתוכם. לא בכדי כריסטוס אמר: צפה והתפלל.

הגוף האסטרלי מתפתח מגיל 14, 15, עד גיל 21, 22. הדברים הקשורים לכך כמעט אינם מהווים מכשולים לקבלת תורות תיאוסופיות כמו המכשולים האתריים, שכן הגוף האתרי הוא מסה צפופה בהרבה יותר מאשר הגוף האסטרלי.

האני מתפתח מגיל 28-21. המאסטרים של החוכמה וההרמוניה של הרגשות התאימו את תורתם התיאוסופית לתנאים הנוכחיים כך שהם פועלים בעיקר על האני ונתפסים על ידי האני. זה לא היה המקרה קודם לכן. פעם המורה האוקולטי היה צריך לפעול גם על הגוף האסטרלי וגם על האני. כיום זה לא יתאפשר כי לבני האדם יש נטיות הרבה יותר אינדיבידואליסטיות. אם מורה ירצה להתערב בגוף האסטרלי וינסה לכוון את התשוקות, היצרים והרצונות הוא היה מייצר בכך מיד סערה בגוף אסטרלי זה, שכן על האדם המודרני להתפתח באופן חופשי ורק דרך האני. עליו להשתמש בידע שרכש דרך האני באמצעות תורות תיאוסופיות כדי להאציל את גופו המבוגר אך הנמוך יותר.

מדוע יכול אדם להבין את כל תורת התיאוסופיה באמצעות חשיבה, דרך האני שלו? קיבלנו גוף פיזי על שבתאי. הגוף האתרי התווסף בשמש הקדומה. שם היה הגוף הפיזי במצב השמש ואילו הגוף האתרי היה במצב שבתאי. בירח הקדום, הגוף האסטרלי החדש שהתווסף היה במצב שבתאי, הגוף האתרי במצב השמש, ורק הגוף הפיזי במצב הירח. על האדמה הגוף הפיזי נמצא במצב אדמה ואילו החלק החדש והצעיר ביותר, האני, נמצא במצב שבתאי. האני הוא שבתאי שבנו, ולכן הוא מבין את כל מה שקרה מאז זמן שבתאי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *