שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 82

שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 82

שיעורים אזוטריים

רודולף שטיינר

GA266

תרגם מאנגלית: דניאל זהבי

תיקונים: דליה דיימל

כרך 2

פרק 82

מהתוכן של שיעורים אזוטריים

מנהיים 10.3.1911

התוצאה הראשונה של המדיטציה שלנו היא שאנחנו רוכשים רגש לעובדה שאנחנו שואפים ליצור קשר עם ישויות מההיררכיות הגבוהות, ושזה צריך לבטא את עצמו באופן כזה שנרגיש שאנו נכנסים לעולמות עליונים, שהגענו למקום שממנו מקורנו; כך עלינו לחוות זאת. רגש זה של כניסה לעולם הרוח צריך להיות חם וחי. מי שרוצה להיכנס לעולם רוח זה חייב לומר לעצמו: הכל צריך להשתנות באזוטריזם – המושגים, הרגשות והידע שלו חייבים להשתנות. בואו ניקח את האגואיזם של בני האדם – אלו ישויות לוציפריות שנתנו לנו זיכרון. ובעוד שאנחנו חסכוניים בחיים הפיזיים, אנו מבזבזים הרבה מאוד כוחות נפש ורוח. עלינו להיות חסכוניים עם כוחות אלה ולהפוך אותם לכוחות תפיסה. לשם כך עלינו לתרגל ידע עצמי. אנו מפזרים באופן אנוכי מידי את רגשותינו ותחושותינו מבוקר ועד ערב. לכן עלינו לעבור תחילה דרך האגואיזם בנפש ובדברים רוחניים. כאן נמצא התלמיד האזוטרי בסכנה להגביר את האגואיזם שלו, ולכן קתרזיס מוסרי ואינטלקטואלי של האדם חייב ללוות כל עבודה אזוטרית אמיתית.

עלינו להבין שכתלמידים אזוטריים משהו בלתי אפשרי נדרש מאיתנו וכי אנו שואפים לדבר הבלתי אפשרי הזה. שהרי כל חתירה היא חתירה אל הבלתי אפשרי, ואי אפשר להיות לא אגואיסטי.

עלינו לנסות לקבל את הרגש הנכון לגבי כל חתירה להתפתחות. תשוקה לידע ולהתקדמות אינה הדבר הנכון. עלינו לחוש ברצינות כי זוהי חובתנו להתפתח, שהרי הרוח האלוהית הכניסה בנו כוח המתפתח ללא עזרה מאיתנו, אך היא הציבה בנו גם כוחות פעילים שעל האדם לפתח באמצעות מעשים. זהו החטא הגדול ביותר נגד הרוח האלוהית שלא לפתח כוחות אלה שהאלוהות הציבה בתוכנו לטובת ההתפתחות וההתקדמות האנושית. כוחות אלה בנו כל כך חזקים שהם מובילים אותנו אל עולם הרוח, אם כי זה עשוי לקחת זמן רב. לכן התלמיד האזוטרי צריך לומר לעצמו: "אני אמתין, כי אני יודע שהכוחות שבי יובילו אותי במוקדם או במאוחר לעולם הרוח." הם יעשו זאת אם אנו נתמסר לעולם הרוח בצורה הנכונה.

תרגילי ההכנה מפתחים את האיכויות הנחוצות למישור הפיזי; אלה הם חשיבה מבוקרת, פעולות שבוחרים בעצמכם, איזון וכו'. כך בהדרגה יהיה לנו חדר בלבנו, בנפשנו, בו אנו נשמור את הדברים הקדושים ביותר שלנו, שבהם אנו אזוטריים, היכן שכבני אדם אנו עומדים בחוץ בחיים. וכך יש לקחת כמובן מאליו את הסכסוך עם עצמנו; עלינו להיות לוחמים כשאנו הופכים לתלמידים אזוטריים.

מודטים מתלוננים שמחשבות מסתערות ומפריעות להם, ולזה אפשר לענות כי אלו הן ישויות המתנפנפות מסביב ומסתערות עלינו חזק יותר ויותר. כאן אפשר רק לומר: היו שמחים שזה כך; זוהי תוצאה של מדיטציה והיא מראה לכם שמחשבות הן כוח רוחני. אומץ, חוסר-פחד וביטחון הן תכונות שהתלמיד האזוטרי זקוק להם בדרכו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.