שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 76

שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 76

שיעורים אזוטריים

רודולף שטיינר

GA266

תרגם מאנגלית: דניאל זהבי

כרך 2

פרק 76

מהתוכן של שיעורים אזוטריים

שטוטגרט 2.1.1911

עלינו להתייחס לחיים האזוטריים ברצינות, ולכן שיעור אזוטרי חייב להיות תמיד משהו קדוש עבורנו. לעולם אל לנו לקחת זאת כמשהו רגיל. כנראה שלא כולנו היינו מודעים לרצינות הדרושה כשביקשנו להתקבל למעגל אזוטרי זה. אך כעת עלינו להציב זאת תמיד יותר ויותר לפני נפשנו ולשאוף לקשר עם עולמות הרוח כדי שלא ניפול שוב לחיי היומיום.

עלינו תמיד להסתכל על התרגילים שניתנו לנו ככאלו אשר הגיעו מהמאסטרים. על התלמיד האזוטרי להתבונן בעצמו וברגשותיו ובמיוחד להתמקד בידיעה עצמית. רוב האנשים – ואנחנו כנראה ביניהם – חיים באשליות גדולות לגבי עצמם. עלינו לשים לב במיוחד לאגואיזם. לעיתים קרובות אנו מדמיינים שאנחנו עושים משהו נטול אנוכיות, או שאנו חשים שנאה וקנאה כלפי מישהו שעוד לא הכרנו. אז כתלמידים אזוטריים אנו חושבים שאנו חייבים לומר לו את "האמת" ושאין צורך שניקח ממנו משהו כזה או אחר. ברגע שמתעוררים בנו רגשות כאלה, צריך להבין שהאדם חי באשליות גדולות שהסיבה העמוקה יותר שלהם היא תמיד אגואיזם. תחושות כאלה תמיד באות לידי ביטוי יחד עם תחושת חום העוברת דרך אתר החום של הגוף האתרי ופועלת ישר לתוך הגוף הפיזי דרך הדם. לתחושות כאלה תמיד יש השפעה מזיקה על בני אדם ועל התפתחות העולם.

ההיררכיות המכוונות קשרים קארמתיים פועלות בצורה כזו שהן ממנות ישויות מיוחדות שהורסות בנו השפעות מתעצמות מסוימות, ובכך משפיעות על הנפש ובעקיפין על הגוף. אלה הן ישויות לוציפריות שמונו לעבודה מסוג זה.

כשיש לנו ידיעה עצמית נכונה ואנו רואים את הרעות של עצמנו, תחושה קרה כקרח עוברת דרכנו במקום תחושת החום הנ"ל שמספקת אותנו. כל התשוקות והחשקים שבאים בתוכנו לידי סיפוק מתבטאים בתחושת החום המתוארת, בניגוד לתחושת הקור המופיעה בידיעה עצמית אמיתית.

הישויות הלוציפריות שניגשות באופן הרסני לאנשים, חושפות את עצמן בפני הרואה הרוחי כמארחים מסוימים, שמנהיגם הוא סמאל. ישויות אלה שאינן נראות אנושיות כלל מורגשות תמיד לעין הרוחנית. אם בהתעוררות יש לנו תחושת סלידה, כפי שקורה לעיתים קרובות אצל התלמיד האזוטרי, אז כמעט תמיד ניתן לייחס תחושה כזו לאגואיזם שלעיתים קרובות יושב לא מזוהה במעמקי הנפש הלא-מודעים.

עלינו גם להפנות את תשומת לבנו לכל מה שקשור לחוסר אמת. בזכות חינוכנו אנחנו לא מספרים שקרים גדולים כלשהם, אבל תמיד יש לנו את הנטייה להיראות טובים ממה שאנו באמת. או אם האמת עלולה לסכן אותנו, אנו מעדיפים לשתוק בנושא ולהסתיר את העובדות. לדברים מסוג זה יש השפעה מזיקה גם על אירועי העולם ובנוסף לכך על בני האדם עצמם. אי אמיתות כאלה פועלות על גופנו האסטרלי ואז על אתר האור שלנו. משם השפעות מזיקות כאלה פועלות על הגוף הפיזי, במיוחד על מערכת העצבים. הישויות הלוציפריות שקשורות לכך ומנהיגם עזאזל נראות בחלקן כמו בני אדם, בעיקר ראש עם כנפי עורב.

מי שנוטה להיות לא אמיתי, בדרך כלל יוכל להרגיש תחושת מחנק, תחושה מעקצצת בגרון, והוא לעיתים קרובות ירגיש כאילו הוא נצבט במצבטים ומיוסר באלפי זרועות. מי שמתבונן בעצמו באופן מדויק יבחין עד כמה עמוק הוא עדיין מסובך בשקרים ובהעמדות פנים.

עלינו להיות מודעים אז גם לאדישות מסוימת ועמימות ביחס לעולמות הרוח ולהשפעותיו. תלמידים רבים מאזינים להרצאה אזוטרית, אך מה שניתן לא מוצא בהם שום הד. הם לא יכולים להרים את עצמם מבחינה רוחנית מעל חיי היומיום או להעסיק את עצמם במחשבות רוחניות. אחרים רוצים לראות משהו בעולמות הרוח רק מתוך סקרנות, ולשם כך מודטים בעיוורון, מבלי לרצות להקדיש את עצמם ללימוד רגיל, כי זה יותר מדי לא נוח עבורם. יש לכך השפעה מזיקה על האני, משם על הגוף האסטרלי, ואז על הגוף האתרי, כלומר על החלק שאנו מכנים אתר כימי, ומשם על הבלוטות והנוזלים הפיזיים.

יש הבדל בין האזוטרי ללא-אזוטרי ביחסם למארחיו של לוציפר. למשל, עזאזל ומארחיו רוצים לייצר השפעות טובות על האחרונים, מכיוון שהם פועלים עליהם באופן משלים ולא כדי לגרום להם לחלות. אולם מצפים מתלמידים אזוטריים להיות מודעים לחלוטין לאחריותם כלפי העולם וכלפי עצמם. לכן תלמיד אזוטרי עמום יכול בקלות להרגיש שהוא מתעורר בבוקר כשהוא טובע, במיוחד אם הוא מפקיר את עצמו לחיי החושים הרגילים. וכך על התלמיד האזוטרי כל הזמן להתבונן בעצמו, וזה לא יכאב אם מידי פעם הוא "ידגור" אודות עצמו. אז הוא יבין מה המאסטרים של החוכמה מביאים אליו בסיום כל שיעור:

ברוח היה מונח הנבט של גופי.

והרוח שילב בתוך גופי

את העיניים החושיות,

כדי שדרכן אוכל לראות

את אור הגופים.

והרוח הטביעה בגופי

תחושה וחשיבה

ורגש ורצון,

כדי שדרכם אוכל

לקלוט גופים

ולפעול עליהם.

ברוח היה מונח הנבט של גופי.

 

בגופי מונח נבט הרוח.

ואשלב בתוך רוחי

את העיניים העל-חושיות

כדי שדרכן אוכל לראות את אור הישויות הרוחיות.

ואטביע בתוך רוחי

חכמה וכוח ואהבה,

כדי שדרכי הישויות הרוחיות תוכלנה לפעול

ואהפוך לאיבר מודע לעצמו

של מעשיהן.

בגופי מונח נבט הרוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *