שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 58

שיעורים אזוטריים – כרך 2 – פרק 58

שיעורים אזוטריים

רודולף שטיינר

GA266

תרגם מאנגלית: דניאל זהבי

תיקונים: דליה דיימל

חלק 2

פרק 58

מהתוכן של שיעורים אזוטריים

מינכן    13.3.1910

באזוטריזם עלינו לציין משהו שאנו מכנים רוח היום. המאסטרים של החוכמה וההרמוניה של הרגשות העניקו לנו מדיטציה שבאמצעותה אנו יכולים להתקרב בכל יום לאחת מהישויות האלוהיות הבוראות הללו. נתחיל בפסוקים המנחים שהמאסטרים נתנו להיום. [מיום שבת ליום ראשון].

רוח כבירה חובקת-כל,

ארכיטיפים רבים

נבעו מתוך חייך

בתקופה בה כוחות חיי

עדיין לא היו קיימים,

אַתְּ היית.

אני נושא את נפשי אליך

הייתי בך.

הייתי חלק מכוחותייך.

ליכדת את עצמך

עם ההתחלות הראשונות של האדמה

אל שמש-החיים

והענקת לי כוח חיים.

הייתי עצמי בכוחות החיים הקורנים שלך.

אַתְּ היית.

כוח החיים שלי קרן לתוך החלל שלך.

הגוף שלי התחיל את התהוותו בתוך הזמן.

אַתְּ היית.

 

רוח כבירה חובקת-כל,

הלוואי והאני שלי יינשא את עצמו מלמטה כלפי מעלה,

הלוואי ויקבל סימן ממך בחיבוק-כל.

הלוואי ורוח ישותי תואר

על ידי אור מבשרייך.

הלוואי ונפש ישותי תוצת בלהבות האש של משרתייך.

הלוואי והרצון של האני שלי יאחז

בעוצמת המילה הבוראת שלך.

אַתְּ הווה.

הלוואי שישותך תחדור לרצוני

שהאני שלי יהיה אחוז על ידי הבנת האור הקורן שלך,

בחום-האהבה של חייך

למילת הבריאה של ישותך.

אַתְּ הווה.

היום נדבר על הקלות בה תלמיד האזוטריות נוטה לשכוח אפילו את האמירות האקזוטריות הפשוטות ביותר של התיאוסופיה, כגון: כל דבר חושי הוא מאיה או אשליה. על כל תלמיד אזוטרי למדוט על כך באופן קבוע. רבים יחשבו שהם כבר מבינים את האמירה הזו מזמן. אך מעטים משקפים כמה מעט מזה הם באמת מכניסים לחייהם ולרגש שלהם ולכן עד כמה הם יצטרכו לכלול בכך. למשל, מישהו יכול לומר: אני מתרגל את תפילת האדון כל בוקר ושואב כוחות מחזקים במשך כל היום מהתוכן הרוחני של תפילה נפלאה זו. כעת, אחד מהמאסטרים של החוכמה אמר שהוא מתפלל את 'אבינו' רק פעם בחודש, וביתר הזמן הוא מכין את עצמו להתפלל באופן הראוי לאותה הפעם. כעת יכול התלמיד לומר שגם הוא יתפלל פעם בחודש, כי יש ללכת אחרי הדוּגמה של המאסטר. אבל מה זה יהיה? זה ביטוי של יהירות. מה שהתלמיד אומר זה שהוא יכול לעשות כל מה שהמאסטר יכול, שנגיש גם לו מה שהמאסטר יכול לשאוב מהתוכן הרוחני של תפילת האדון. לעיתים קרובות אנו חושבים שכבר מיגרנו תכונה כמו גאווה, אלא שפשוט דחפנו אותה לפינה אחרת של הטבע שלנו. כי כל התכונות הללו הן גם מאיה, וכך גם המושגים שאנחנו מייצרים לעצמנו במישור הפיזי לגבי טוב ורע, נכון ולא נכון. כשדיברנו בשיעורים אקזוטריים על ההשפעות של ישויות לוציפריות גיבשנו את ההשקפה שההשפעות האלה היו רעות ושעלינו להתנגד להן, אך מצד שני אנו יודעים שלוציפר הביא לנו חופש. בהחלט לא צריך לקחת איתנו את המושגים הנרכשים שלנו לגבי טוב ורע, נכון ולא נכון לאיזורים הגבוהים שבהם מתרחש משהו בין לוציפר לאלים הטובים שנראה כמו קרב ובעצם הוא מתרחש בעיקר בנפש האדם. זה סוד אוקולטי שתכונות מסוימות של האדם מתפתחות מהר מידי במהלך התפתחות האדמה, ולוציפר פועל כאן. איך זה קורה?

לוציפר מגיע מאבולוציית הירח ומביא את המִפְעָם של הירח לכל מה שמגיע תחת השפעתו. מכיוון שהוא משפיע בעיקר על האינטלקט וההיגיון שלנו הם התפתחו במידה רבה מעבר לזמנם. נעבור התגשמויות רבות נוספות ונחווה מגוון חוויות, אך האינטלקט וההיגיון שלנו יהיו זהים למה שהם כעת. ומה התוצאה של התפתחות מתקדמת זו? איננו יכולים להביא הרמוניה בין האינטלקט שלנו לבין החוכמה שאנו מוצאים בעולם, ובכך נולדות טעויות אחת אחרי השנייה.

אני יכול לתת לכם דוגמה קטנה. לאחר שהסתיימו ההתפרצויות האיומות הראשונות של הר פֶּלֶה,[1] המומחים במקום חישבו שתהיה תקופה רדומה ארוכה. אך ההתפרצויות הגיעו שוב, גרועות מבעבר, והלבה וההריסות קברו את המומחים והכרזותיהם. זוהי דוגמה לאופן שבו השילוב האינטלקטואלי שלנו מסתער קדימה ועולה על המסלול הלא נכון במקום לפלס את דרכו באיטיות לחכמת כוחות הטבע.

ההשפעות של לוציפר פועלות בכל רחבי האדמה. אך נטעה אם נרצה לחפש ביטוי זהה ברעידות אדמה, סערה וברד. נהפוך הוא, עלינו לחפש את השפעתו בכל מה שמתבגר במהירות, ואת ההאצה הזו על האלים הטובים למנוע. אסונות מזג אוויר הם לעיתים קרובות הביטוי של האלים הטובים; הם המכשול שעליהם להציב מול לוציפר כדי למנוע התפתחות מהירה מדי. כלומר הם מכשולים התואמים גם להתפתחות הירח הקדום, כדי לקזז את מִפְעָם הירח של לוציפר; מה שהיה נכון על הירח כעת יש לו השפעות מזיקות.

האלים הטובים חייבים להתערב גם כדי לעכב את ההתפתחות האזוטרית. כי מה לוציפר עושה בחיינו האזוטריים? בגללו אנו לוקחים איתנו את המאיה של המושגים שלנו מהחיים החומריים למדיטציות שלנו. כדי שלא ניכנס לעולמות הרוח לא מוכנים בדרך לא נכונה זו, האלים הטובים משליכים מכשולים על הדרך, כמו כל התכונות הרעות שלנו. אלו הן הרצון הרע, הזעם, הגאווה, הגנדרנות והקנאה שמתפרצים כאשר אנו ניגשים לאלים עם השקפותינו ורגשותינו הארציים. עולמות הרוח נותרים סגורים בפנינו עד שנמנע מהמכשולים הללו, שכן עליהם להישאר נקיים מכל מה שהוא מאיה.

אם נהרהר ביחס זה של האלים הטובים, של כריסטוס, אל הישויות הלוציפריות, אל לוציפר, אז יופיע לנו באור אחר לגמרי פסוק המדיטציה: כל מה שמסביבנו הוא מאיה או אשליה. נהיה מודעים באיזו תדירות אנו שוכחים בחיי היומיום שדברים ותכונות שלדעתנו חשובים מאוד הם רק מאיה.

—————————————————————————————————

  1. Mount Pelée – פלה הוא הר געש שכבתי פעיל בחלקו הצפון-מערבי של האי מרטיניק, מחוז צרפתי מעבר לים באנטילים הקטנים שבים הקריבי. ההתפרצות האחרונה הייתה בשנת 1932.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *