יסודות האזוטריות

יסודות האזוטריות

יסודות האזוטריות

רודולף שטיינר

תרגם מאנגלית: מוטי גולדנר

תיקונים: דליה דיימל, דניאל זהבי

מהדורה חדשה 2017

31 הרצאות שניתנו בברלין ב- 1905 GA93a

272 עמודים         94 ₪        הוצאת חירות

לרכישה

כמות במלאי: 8

מתוך ההקדמה של המתרגמת לאנגלית:

נבין בצורה הטובה ביותר את משמעותן של 31 ההרצאות שניתנו בשנת 1905, אם נעביר עצמנו אחורנית אל השנה 1902, כאשר במהלך שיחתה האישית הראשונה עם רודולף שטיינר, מארי פון סיבר, מאוחר יותר מארי שטיינר, העלתה בפניו את השאלה החשובה ביותר: “האם לא יהיה זה דבר חשוב ביותר לייסד חברה אוקולטית המתאימה לאנשים של המערב?” תגובתו לשאלה זו הייתה להתחיל להניח את היסודות עבור מה שנעשתה ליצירתו הגדולה ביותר, החברה האנתרופוסופית חובקת העולם.

מספר קטן של תיאוסופים מברלין התאספו סביבו, ויצרו קבוצה לה הוא התחיל להקנות את היסודות הבסיסיים של מדע הרוח, ‘בתרגמו’ – זה היה ביטוי שלו – ישירות מהכרוניקה האקאשית למילים של השפה הארצית. הלך הרוח של פגישות ראשונות אלו היה רציני ביותר. הן היו פרטיות ביותר. אם מישהו רצה להצטרף לקבוצה הוא היה מורשה להצטרף רק לאחר שמארי פון סיבר עברה איתו על כל החומר שכבר נימסר. לא היה אז קצרן, והיא, ביחד עם שני חברים בקבוצה, רשמו הערות פורות, וזמן קצר ככול האפשר לאחר הפגישה כתבו את ההרצאה מתוך הזיכרון. לאחר מכן הם השוו את הטיוטות שלהם והחליטו על הנוסח הסופי. רשימות-ידניות אלו עדיין קיימות וכאשר הרצאות אלו הוצאו לאור בעריכה שלמה של העבודות של רודולף שטיינר השתמשו בהן שוב בכדי לבדוק את תוכן ההרצאות.

כשאנו נושאים בזיכרוננו שהחוכמה הקדומה עליה התבססה התיאוסופיה לא כללה עדיין את נצחיות האינדיבידואל, או את ההתפתחות הסופית שנעשתה לאפשרית כתוצאה מהמיסטריה של גולגותא, של חירות האינדיבידואל האנושי, יכולים אנו לראות שרודולף שטיינר היה חייב לתת כיוון חדש לחלוטין למחשבותיהם של מאזיניו.

כך אנו מוצאים שהתיאורים הרב צדדיים המדויקים והמפורטים של התרחשויות האבולוציה יוצרים במידת מה את הרקע לדמות המתפתחת של האדם. המאורע רב העוצמה של עזיבת הירח את האדמה, שמתואר בבהירות רבה ביותר, התרחש בכדי לספק את הסביבה המתאימה להתקדמות האדם. הרגע הנפלא בו ישות האדם העליונה ירדה בצורה דמוית-פעמון ועטפה את צורת האדם התחתון, שנמצא עדיין באותה הרמה עם החיות, מתארת את מה שבסופו של דבר העניק לו את הגוף המתאים להתפתחות ה’אני’. ישויות רוחיות ומתקדשים גדולים הנחו אותו לאורך הנתיב בו הוא היה צריך לצעוד.

היכן אנו מחפשים היום את האני שהוענק לבן האדם? הוא נמצא בתוך כל אחד מאיתנו. אנו ניצבים יציבים בין הנחיה (שנמסרת לנו) לבין אחריות (שנוטלים על עצמנו). הבה נפנה את מחשבותינו מהעבר אל העתיד. אחד מהאלמנטים המרשימים ביותר מספר לנו כיצד ההתנהלות של חיי ההווה יכולה להשפיע על העתיד הרחוק. זהו חוק קוסמי שמה שהתרחש פעם אחת אינו יכול להיעלם לעולם, אבל חייב להופיע מאוחר יותר בצורה שעברה שינוי. כל מחשבה, רגש ופעולה המתחוללת על ידי האדם אינה משפיעה רק על העולם מסביבו אלא תופיע שוב בעתיד על יופיטר בצורה השקולה לממלכות הטבע של עולמנו הארצי.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *